Činnost ZŠ - akce a projekty

20.2.2024
Fotokroužek - výstava orchidejí

V úterý 20.2. jsme si vyjeli do Jihočeského muzea v Českých Budějovicích na výstavu orchidejí. Výstava nás sice trochu zklamala, ale pár povedených fotografií se nám vyfotit podařilo. Zkoušeli jsme fotit s různou hloubkou ostrosti, takže některé fotografie zachycují i nejjemnější detaily, jiné pro změnu působí až snově.

19.2.2024
Fotoworkshop pro rodiče

V rámci grantu Šablony JAK škola uspořádala o víkendu 17.2. a 18.2 dva workshopy, na němž se sešli rodiče, žáci a pedagogové školy. Na workshopu se učili ovládat digitální fotoaparát jinak než na "zelený domeček" a seznámit se se základy kreativního focení. Jak se nám dařilo, můžete zhlédnout níže.

29.1.2024
(Ne)soutěž Čtyřlístek

V prosinci proběhla literární a výtvarná část naší (ne)soutěže Čtyřlístek. Děti vytvořily obrázky znázorňující školní bytůstku Piškuntála a napsaly o něm povídky. Ty nejzdařilejší práce byly oceněny diplomem a ty úplně nejpovedenější ještě háčkovanou medailí - čtyřlístkem. Vítězné obrázky a práce naleznete brzy na našem webu a podle nich vytvoříme také školního maskota Piškuntála, který s námi může jezdit na výlety, soutěže a podobné akce.

23.1.2024
Fotokroužek - luminografie aneb kreslení světlem

V úterý jsme si vyzkoušeli kreslení světlem. Ještě musíme vychytat drobné mouchy, ale moc nás to bavilo a příště chceme vytvořit fotky tak trochu umělecké (v kostýmech). A všimněte si, že nám neunikla ani paní zástupkyně, která nám nakoukla do třídy :-)

18.12.2023
Projektový den ČRG

V pondělí se třída 5.A zúčastnila dalšího projektového dne na Českém reálném gymnáziu. Pětiletý grantový program byl již sice ukončen, ale ČRG s námi bude nadále pokračovat ve spolupráci. Je pro nás ctí, že si paní ředitelka RNDr. Ludmila Kadlecová vybrala právě naši školu. Velmi nás také těší, že se pochvalně vyjádřila o úrovni naší školy a žáků, kteří z ní na České reálné gymnázium přecházejí.
Zde naleznete fotografie, které dnes naše děti nafotily. Každé z dětí zná číslo svého fotoaparátu, pod kterým si může odkaz otevřít:
https://drive.google.com/drive/folders/1s5fIm0k6yXt-pMUjry7PVZG51I4KCMH9

A na tomto odkazu můžete zhlédnout kratičké video z projektových dnů, kterých se naše škola účastnila a kde jistě poznáte naše žáky:
https://www.youtube.com/watch?v=kCinNv3a1-I

Fotografie naleznete v galerii.

14.12.2023
Exkurze do Welsu

Dnes jsme se vypravili do rakouského Welsu do science centra Welios, na adventní trhy a na Cestu světel. Exkurze byla opět pod patronátem firmy Energy Centre České Budějovice, která akci skvěle připravila a poskytla nám úžasnou paní delegátku. Nejprve jsme měli na programu návštěvu Science Centra Welios, kde jsme strávili téměř 4 hodiny a nejen, že jsme se poučili, ale i jsme se pořádně vyřádili. A musíme se pochlubit, pánové recepční nás na závěr velice chválili. Takhle hodné a šikovné děti prý už v centru dlooouho neměli.
Pak jsme se podívali na maličké adventní trhy v centru města, koupili si pár vánočních drobností nebo si něco dobrého zakousli, a když se Cesta světel po setmění rozsvítila, prošli jsme se svátečně osvětleným Welsem. 

Fotografie naleznete v galerii.

Video z exkurze 3. a 2.tříd do rakouského science centra Welios naleznete na: https://youtu.be/wl8mbIR-xzs.

13.12.2023
Adventní kalendář

Den bez aktovek a Den jako malovaný 3.A, Pohodový den 5.A a Ponožkový den a Den bobříka mlčení 4.A - to je vám ve třídě ticho :-)

12.12.2023
Fotokroužek - vánoční trhy v ČB

Dnes odpoledne se náš fotokroužek vypravil na prodlouženou lekci na vánoční trhy do Českých Budějovic.
Jak se nám dařilo, můžete posoudit v malé ochutnávce. 

12.12.2023
Adventní kalendář - Pohodlný den 5.B a Den bez aktovek 2.B

No, nebylo by to skvělé, chodit do školy v takto pohodlném oblečení každý den? Ale nosit učení v aktovkách je přece jen trošku snazší než v Den bez aktovek :-)

8.12.2023
Adventní kalendář - Den bez aktovek 5.A a Den rozdílních ponožek 5.B

Kreativita dětí (a mnohých rodičů) je opravdu úžasná, dnes jsme se zase pobavili :-)

7.12.2023
Adventní kalendář - Den bez aktovek 2.A

Třída 2.A si dnes nesměla v rámci Adventního kalendáře přinést učení v aktovkách. Jaká zavazadla druháčci použili, můžete vidět níže :-)

6.12.2023
Adventní kalendář

Není adventní kalendář jako adventní kalendář. Ten náš školní je už několik let po sobě plný legrace, dobré nálady a fantazie. Děti si ve třídách každý den losují různé "úkoly", které pak následující den plní. Takže máme například Laskavý den, kdy rozdáváme úsměvy, nešetříme komplimenty a zajímáme se o své kamarády. Další den se jmenuje Pohodový a my se oblečeme co nejpohodlněji, povoleny jsou tepláky, župany i pyžama. Paní učitelky se jistě těší na den proměněných rolí, kdy mohou žáci dospělákům ve škole tykat a dospěláci jim naopak musí vykat. Další den zkusíme složit básničku nebo písničku, protože budeme mít Talentový den. Další dny pak budeme plnit bobříka mlčení a dorozumívat se pouze pantomimou nebo malováním, také budeme vyrábět přáníčka pro své blízké ve Dnu radosti druhým nebo sestavíme reportáž o naší třídě a jindy se zase celý den budeme oslovovat "Vaše veličenstvo".
A poznáte, jaký den měla dnes třeba 4.A? Přece Vánoční dress code day :-)

6.12.2023
Adventní návštěva Českých Budějovic

Ve středu se třída 3.A vypravila prozkoumat adventní trhy v Českých Budějovicích a zabruslit si na českobudějovickém náměstí.

Fotografie naleznete v galerii.

6.12.2023
Nezlobíme jako čerti, zdobíme jako andělé aneb Perníčkový den v ŠD

V úterý školní družina uspořádala oblíbený Perníčkový den. Paní vychovatelky napekly perníčky ve tvaru Mikulášů, andělů a čertů a přinesly je dětem do školy k ozdobení. Odpoledne pak celá škola voněla perníkem a děti si domů odnesly své krásně nazdobené výtvory.

Všechny fotografie najdete v Galerii ŠD.

5.12.2023
Školou chodí Mikuláš

Jako každoročně, přišel se na nás dnes podívat svatý Mikuláš s andělem a čertem. Naštěstí máme ve škole samé hodné děti, takže si čert do pytle nikoho nehodil :-) Na své si ale přišli Mikuláš s andílkem, kterým děti zazpívaly a zarecitovaly. A za to pak dostaly od andílka sladkou odměnu.

Fotografie naleznete v galerii.

28.11.2023
Fotokroužek - vánoční aranžmá

V úterý jsme si vyzkoušeli focení vánočního aranžmá. Letos je nás v kroužku méně než loni, a proto jsme si nepřinesli tolik dekorací jako při loňském focení. Ale i když se to trošku podepsalo na výsledku našeho focení, několik fotografií se nám povedlo. Můžete se na ně podívat níže.

21. a 22.11.2023
LESO program v ŠD

V těchto dnech proběhl ve školní družině edukační program "Tajemný život mravenců". Program byl velice zajímavý a dětem se moc líbil. Dozvěděli jsme se mnoho o životě mravenců. Například, že královna snese 30 vajíček za den, žije cca 20 let, naopak trubec 2 až 3 týdny. A že mravenec lesní unese až 50x násobek své váhy.

Fotografie naleznete v galerii ŠD.

13.11.2023
Astrostezka a 3D tiskárna od Průši

V loňském školním roce jsme vypracovali projekt pro 3D tiskárnu a díky tomu nám firma Průša pro školy zapůjčila 3D tiskárnu. Při realizaci projektu škola tiskárnu získá natrvalo. Tiskárnu jsme si sestavili a v těchto dnech jsme dokončili výrobky pro projekt - plakety s názvy planet Sluneční soustavy, které rozmístíme v poměrných vzdálenostech v Boršově nad Vltavou a okolí jako astrostezku. Nejbližší planeta bude pár kroků od školy, Neptun pak bude vzdálený 4 kilometry. Plakety ke zhlédnutí níže. 

11.11.2023
Fotokroužek

V letošním roce jsme byli nuceli omezit nabídku zájmových kroužků pořádaných ve škole. Fotokroužek byl jedním z těch, které jsme mohli zachovat díky tomu, že fotíme převážně v exteriérech. Přihlásili se žáci, kteří již kroužek navštěvovali, i děti nové. Naši zkušenější fotografové tak mohou pomáhat těm začínajícím a daří se jim to skvěle. V úterý 7.11. jsme si vyrazili ven a vzali si na pomoc plyšáčky. Posuďte sami v malé ukázce, jak se nám dařilo a zkuste najít, na jaké fotce nám model obživnul :-)

11.11.2023
Školní (ne)soutěž Čtyřlístek - výtvarně literární část

V loňském roce jsme naše školní soutěže sjednotili do čtyřboje nazvaného (Ne)soutěž Čtyřlístek. Nezápolíme totiž mezi sebou, ale snažíme se o své vlastní zdokonalení, rozvíjíme kreativitu a tvořivost a vzájemně se inspirujeme. Tento školní rok zahajujeme opět dvojí disciplínou a to výtvarně-literární částí. Žákům tentokrát přečteme část námi vytvořené pohádky o školním Piškuntálkovi a oni budou mít za úkol vymyslet, jak Piškuntálek vypadá a jaká ve škole zažívá dobrodružství. Pak společně se žáky vybereme nejpovedenější práce a Piškuntálka podle nich ušijeme jako školního maskota.
Pohádku o Piškuntálkovi naleznete níže.

24.11.2023
Projektový den na ZŠ Šindlovy Dvory

Dne 24.11. se třída 5.A zúčastnila dalšího projektového dne na ZŠ Šindlovy Dvory v rámci vzájemného memoranda v grantovém projektu. Na žáky čekal zajímavý program. Z oboru fyziky si vyzkoušeli pokusy na téma - rozšířená realita. Pokusy si také vyzkoušeli v oboru chemie/přírodopis.

Projekty podpory

Žáci 3.A se zapojily do projektu podpory a víry v uzdravení onkologicky nemocných pacientů, kterému předcházela diskuze na téma nemoc a zdraví, maminka žáka z 3.A ušila čepice, děti vyrobily přáníčka plná naděje, které vložily do čepice. Čepice s přáním, byli již zaslány pacientům


Projekt- Vánoční přání do Domova pro seniory , pomáháme starým lidem. Děti ze 3.A se zapojily do projektu, vyrobily a napsaly přání.

Tímto projektem jsme chtěli vzbudit zájem u dětí, aby udělaly dobrou věc. Povídali jsme si o tom, jak je důležité být o Vánocích pohromadě a jak je těžké, když někdo nikoho nemá. Cílem projektu bylo pro babičky a dědečky, kteří jsou na Vánoce sami, vyrobit "maličkost", která jim udělá velkou radost.

31.10.2023
Halloween ve 3.A

Letos pojala 3.A Halloween a tvoření k tomuto svátku jinak. Vyrazili jsme společně do boršovského parku u zámečku a zde se děti rozdělily do skupinek s cílem vytvořit pavučinku pro své, předem vyrobené, pavoučky, netopýry a duchy....Užili jsme si pobyt venku v přírodě, učili jsme se spolupracovat a tvořit v prostoru. Moc jsme si to celé užili. V závěru jsme všichni ocenili práci vlastní i tu ,kterou vytvořili kamarádi.

Fotografie naleznete v galerii.

15.9.2023
Výlety aneb když nemůžeme do školy

Zatímco se dnes na naši školu pokládala nová střecha (respektive střešní panely a trámy), vypravili jsme se na vzdělávací a sportovní výlety. Sluníčko nám přálo, a tak jsme si "vyhnanství" ze školy moc pěkně užili. Podívali jsme se do Trocnova, vyšlápli si na Kleť a zasportovali si v novém areálu Vltava v Českých Budějovicích.

15.6.2023
Výstava školních uvolněnek "Pusťte, prosím, Fandu."

Vážení rodiče, cílem naší práce je nejen budování pozitivních vztahů s dětmi, ale také s rodiči. A někdy se to povede opravdu nad očekávání :-) Vzniknou tak nejen nadstandardně přátelské vztahy, ale i řada humorných situací, které zpříjemňují školní život. Několik let nám jeden z tatínků posílal omluvenky a uvolněnky pro své syny ve velmi netradiční podobě. Rozhodli jsme se o ně s vámi podělit. Srdečně vás proto zveme do vestibulu školy na jedinečnou výstavu školních uvolněnek pana Vítka Jindrleho nazvanou "Pusťte, prosím, Fandu." Výstava je nainstalována na nástěnce ve vestibulu školy u hlavního vchodu, na chvilku se zastavte a pokochejte se kreativitou autora. Pro vpuštění do budovy nás stačí nás upozornit, že jdete na výstavu.
Malá ochutnávka níže.

14.6.2023
Fotbalový turnaj škol na Borku

Již po několikáté se naše škola zúčastnila fotbalového turnaje škol na Borku. Tento rok se nám opravdu velice zadařilo. Gratulujeme našim klukům, byli skvělí!! Vybojovali nádherné 2.místo.

Více fotografií a video naleznete v galerii.

31.5.2023
Projektový den na ČRG

Dne 31.5. se uskutečnil poslední projektový den hrazený z grantového programu Českého reálného gymnázia, na kterém jsme se podíleli jako spolupracující škola. Projektové dny byly vždy velice zajímavé a skvěle připravené. Ani tento nebyl výjimkou. Žáci 5.ročníku si během něj vyzkoušeli postupně práci s robotickou stavebnicí Vex. V chemické laboratoři pak měřili Ph vody pomocí sondy Pasco, zjišťovali Ph kohoutkové vody, vody z rybníku, osolené nebo oslazené vody. Fyzikální pokusy byly zaměřeny na práci s pružinou a elektronickým siloměrem. Dále se děti seznámily se základy první pomoci s využitím systému Pasco. V poslední části projektového dne si děti vyzkoušely focení digitálními fotoaparáty a seznámily se ve zkratce se základními zásadami správného focení. Fotky nafocené dětmi naleznete na:
https://drive.google.com/drive/folders/1cwKJUpyGBvUD84Fatu4tMowvBOADYntp - žáci znají číslo svého fotoaparátu.
I když byl dnešním dnem dlouholetý grantový program ukončen, byli jsme paní ředitelkou Ludmilou Kadlecovou ujištěni, že spolupráce našich škol bude pokračovat. Děkujeme Českému reálnému gymnáziu za skvělý projekt a těšíme se na další setkávání.

Všechny fotografie naleznete v galerii.  

26.5.2023
(Ne)soutěž Čtyřlístek - hudební část

Dnes proběhla na naší škole hudební část (ne)soutěže Čtyřlístek. Zúčastnilo se jí 30 žáků, kteří nejen zpívali, ale také hráli. Mezi hudebními nástroji se dokonce objevil saxofon nebo violoncello. Všichni žáci byli odměněni diplomem a někteří žáci dostali za svou snahu a výkon i medaili v podobě háčkovaného Čtyřlístku s emblémem houslového klíče. A na závěr soutěže jsme si zazpívali všichni najednou.

Všechny fotografie naleznete v galerii.  

22.5.2023
Výlet 1.tříd do ZOO na Hluboké nad Vltavou

Dne 22.5. jely děti z 1.A a 1.B na výlet do nedaleké zoologické zahrady. Čekal nás zde zajímavý edukační program o vydře. Dále jsme mohli nahlédnout pod dohledem skvělého pana veterináře přímo do veterinární ordinace, kde jsme se dozvěděli například, jak se uspávají raněná zvířata. Poté nás pan veterinář Krejcar provedl zoologickou zahradou, procházku doplňoval o zajímavý výklad k jednotlivým zvířatům.
Velice děkujeme za nádherný a zajímavý den.

Všechny fotografie naleznete v galerii. 

18.5.2023
Vyhlášení výsledků literárně-výtvarné části (ne)soutěže Čtyřlístek

Dnes proběhlo vyhlášení výsledků první části (ne)soutěže Čtyřlístek. Všichni zúčastnění žáci obdrželi diplom. Medailí byly oceněny děti, které (ne)soutěži věnovaly největší úsilí a jejichž práce byly nejvíce zdařilé. V první skupině byly oceněny děti, které vytvořily nejzajímavější výtvarné dílo, ve druhé skupině žáci, kteří napsali nejzdařilejší povídku a ve třetí pak žáci, kteří nejen napsali skvělý text, ale navíc ho výborně ilustrovali.
A kdo ještě zaslouží ocenění? Paní učitelka Věra Gruberová a paní asistentka Vendula Kučerová, které uháčkovaly a vytvořily úžasné medaile - a že jich bylo :-)

Všechny fotografie naleznete v galerii.  

17.5.2023
Návštěva knihovny

Dne 17.5. třída 1.B navštívila Jihočeskou vědeckou knihovnu v Českých Budějovicích Na Sadech. Děti se dozvěděly zajímavé informace o chodu knihovny, o knihách a o hrách, které si v knihovně mohou vypůjčit. Také se naučily, jak vzniká kniha a poslechly si krátký úryvek předčítaný paní knihovnicí. 

Všechny fotografie naleznete v galerii. 

13.5.2023
Mikroskopování a přednáška výživové poradkyně

Na začátku května absolvovali žáci dvě zajímavé vzdělávací akce - mikroskopování s paní Kohoutovou (naší dlouholetou spolupracovnicí) a přednášku o zdravé výživě, na které se seznámili se zásadami zdravé výživy a zároveň poznali práci jedné z maminek našich žáků, paní Jeníkové. Škola plánuje další akce, na nichž by se děti seznámily s prací svých rodičů. Budeme rádi, když nám někdo další z rodičů nabídne svůj čas a své znalosti.

Všechny fotografie naleznete v galerii. 

12.5.2023
Mikroskopování

Po několika letech k nám do školy opět zavítala se svým naučným programem paní Kohoutová. Žáci 3. a 4.tříd si vyzkoušeli práci s mikroskopy a dozvěděli se mnoho zajímavých věcí o přírodě, přípravě vzorků i poznatků technických.

Všechny fotografie naleznete v galerii.

27.4.2023
Den mrtvice v Nemocnici České Budějovice

Dne 27.4. navštívili žáci 3. tříd Nemocnici České Budějovice, kde probíhala akce Den mrtvice. Zde se žáci dozvěděli spoustu potřebných informací, nutných k rozeznání příznaků mrtvice. Mohli si vyzkoušet své vlastní limity a také nahlédnout do vozu záchranné služby. Téma bude dále rozvíjeno ve výuce v programu
Fast Heroes:
https://cz-cs.fastheroes.com/?gclid=EAIaIQobChMIrZ_o-oro_gIVC6OyCh321gTqEAAYASAAEgKiMfD_BwE

Všechny fotografie naleznete v galerii.

27.4.2023
Čarodějnická návštěva ve školce

Dnes se paní učitelky s dětmi z prvních tříd společně vydaly předat čarodějnický vzkaz dětem ze školky. Vzkaz přečetl moc šikovný čaroděj Vilda a předal jej paní ředitelce. Poté na nás ve školce čekal zábavný program, kdy jsme si společně zatančili čarodějný tanec a uvařili kouzelný lektvar.

Fotografie naleznete v galerii.

27.4.2023
Crazy den

Protože je duben bláznivý měsíc, uspořádali jsme zase jednou i bláznivý "crazy" den. Děti mohly přijít bláznivě učesané nebo oblečené a bláznivá byla i výuka. Například si děti vyzkoušely, jaké to je být na místě paní učitelky, a paní učitelky si užily role nezvedených žáčků..., zkoušeli jsme třeba také, jaké by bylo psát levou rukou...a vůbec jsme plnili úkoly tak trochu jinak. Na závěr celé akce proběhla velká módní přehlídka, kde měly děti z jednotlivých tříd možnost se navzájem lépe poznat. I když byl dnešek trochu uvolněnější než je zvykem, přinesl do naší školy spoustu zábavy, veselí a kamarádského ducha.

Fotografie naleznete v galerii.

26.4.2023
Jihočeské divadlo

Žáci 5. třídy navštívili ve středu 26.4. prostory Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Program byl zajímavý, netradiční. Děti zkusily poznávat jednotlivé profese, které jsou pro chod divadla důležité a bez nichž by nebylo možné zhlédnout divadelní hry, opery, balety aj. Na programu tentokrát byla role režiséra, scénáristy, divadelního technika, scénografa, herce, vlásenkářky, dramaturga a jiných dalších profesí. Dále si děti prohlédly jeviště, zákulisí, herecké šaty, sklady kulis, baletní sály. Velké díky patří dospělákům s dětskou duší panu Františku Řihoutovi a milé paní Václavě Gotzové, kteří se nám po dobu naší návštěvy věnovali.

Všechny fotografie naleznete v galerii.

21.4.2023
(Ne)soutěž Čtyřlístek

Od letošního školního roku jsme se rozhodli sjednotit naše školní soutěže a dát jim stabilní formu. V každém školním roce se tedy budou konat celkem 4 soutěže - například literární, výtvarná, hudební a sportovní... Vyznáváme heslo, že "není důležité vyhrát, ale zúčastnit" se, a cílem naší výchovně vzdělávací práce je snaha o překonávání vlastních limitů. Proto ani v naší (ne)soutěži nebude cílem vyhrát nad ostatními, ale spolupracovat, inspirovat se, hledat vlastní cesty a rozvíjet svou kreativitu.
(Ne)soutěž jsme pojmenovali symbolicky Čtyřlístek a v březnu jsme zahájili její literárně-výtvarnou část.
Žáci dostali větu, ze které měli rozvinout příběh nebo ho výtvarně zpracovat. (Ne)soutěž byla dobrovolná a každý žák se mohl zúčastnit jakékoliv její části (tedy mohl pouze psát nebo pouze malovat nebo se účastnit obojího). (Ne)soutěžní věta zněla: Na maličkém ostrově ukrytém před všemi zraky v husté mlze uprostřed temného, chladného jezera žil jeden raš.
A jak se děti s tímto úkolem "popasovaly"?(Ne)soutěže se zúčastnilo velké množství žáků a zpracování úkolu bylo velmi pestré a zajímavé. Žáci pracovali s nadšením a chutí a oceněni proto budou všichni diplomem a pochvalou. Ale protože bychom rádi ocenili i míru snahy, získají někteří žáci i zvláštní medaili.

19.4.2023
Interaktivní prohlídka KD Slávie

Památkový ústav České Budějovice nabídl naší třídě interaktivní prohlídku kulturního domu Slavie. S páťáky jsme měli možnost vidět nejen vstupní prostory a sál, ale i sklepní a technické místnosti. Bylo zajímavé vidět "neznámou" část této kulturní památky.

Všechny fotografie naleznete v galerii.

5.4.2023
Velikonoce ve škole

Tento týden se výuka v naší škole nesla v duchu Velikonoc.

Všechny fotografie naleznete v galerii.

24.3.2023
Plstění s Wendy Bílkovou

Dnes opět přijela naše oblíbená lektorka Wendy Bílková. Spolu s ní si žáci 2.tříd vyzkoušeli výrobu ptáčků metodou plstění z přírodní vlny. Děti pracovaly velmi nadšeně a vytvořily si krásné jarní dekorace.

Fotografie naleznete v galerii.  

23.3.2023
Pyžamová párty ŠD

Na dnešní den připravila školní družina pyžamovou párty. Žáci 1. a 2.ročníku si už od rána užívali učení v pyžámkách a po obědě je ve vyzdobené družině čekala velká, zábavná párty plná her. Ani paní vychovatelky a paní učitelky nezůstaly pozadu a pracovní dobu trávily v nočním úboru :-) Děkujeme všem rodičům, kteří se podíleli na organizaci Pyžamové párty a připravili pro děti spoustu výborného občerstvení.

Fotografie naleznete v galerii. 

22.12.2022
Vánoční koncert

Poslední školní den roku 2022 se konal koncert naší školy v boršovském Kostele sv. Jakuba staršího. Dopoledne si zazpívala celá škola a večer se konal koncert pro rodiny žáků. I přesto, že nám kvůli nemoci chyběla téměř polovina našeho vánočního sboru, krásná vánoční atmosféra a milé výkony dětí byly příjemným zastavením v adventním čase. Koncert můžete zhlédnout na našich stránkách a na youtube: https://youtu.be/Kj1FlceHug8 .

Fotografie naleznete v galerii.

21.12.2022
Exkurze do Rakouska

V úterý 20.12. jsme se opět podívali do Rakouska, tentokrát se žáky 2.a 3.ročníku. Navštívili jsme interaktivní IQ centrum Welios ve Welsu a vánoční trhy v Linci. Obojí se dětem velmi líbilo.

Fotografie naleznete v galerii.

17.12.2022
Školní družina - vánoční přání a závěsné dekorace pro Domov seniorů Máj a Na Zlaté stoce

Děti z naší školní družiny vytvořily společně s podporou šikovných paní vychovatelek vánoční přání a závěsné dekorace pro Domov seniorů Máj a domov seniorů Na Zlaté stoce v Českých Budějovicích. Tato přání a výrobky dělají seniorům velikou radost, doslova se jim rozzáří oči. Není nic hezčího než potěšit druhé vlastní tvorbou.

5.12.2022 
Mikulášská nadílka v naší škole

Dnes do naší školy zavítal Svatý Mikuláš, anděl a hned tři čertíci. Vyslechli si v každé třídě vánoční písničku a odměnili děti drobnou sladkostí. Čerti byli letos pěkně nezvedená veselá cháska, škádlili se navzájem a tancovali divoké pekelnické tanečky. I letos se našlo několik žáčků, kterým přítomnost čertů nedělala dobře, a tak mohli nadílku přečkat s paní asistentkou v ředitelně školy, kam za nimi přišel jen Mikuláš a andílek. Děkujeme paní Nině Zvěřinové, která je naším dlouholetým školním andělem a našim třem báječným "ďábelským" provozním kolegyním, díky kterým si děti (a nejen děti) letošní nadílku opravdu mimořádně užily :-)

Fotografie naleznete v galerii.

2.12.2022
Plstění s Wendy Bílkovou

Ve čtvrtek 1.12. nás navštívila paní Wendy Bílková, která s námi dlouhodobě spolupracuje, pořádá pro nás přírodovědné a enviromentální pořady, a kterou jsme mohli v nedávné době vidět i v televizním pořadu Toulavá kamera:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/222562221500040/cast/938761/
Tentokrát si děti vyzkoušely plstění a vyrobily si vlněnou brož ve tvaru zvířátka. Dívky si jí mohou ozdobit svetřík, kluci ji využijí třeba na aktovku.

Fotografie naleznete v galerii.

24.11.2022
Projektový den na Českém reálném gymnáziu

Ve středu 24. 11. se třída 4.B zúčastnila projektového dne na Českém reálném gymnáziu. Program byl rozdělen na 4. části: informatika, úprava fotografií, mikroskopování a německý jazyk. Děti se zde například seznámily s robotickou stavebnicí Vex, pozorovaly pohybující se chloroplasty pod mikroskopem, poradily si s úpravou fotografií nebo pracovaly s programem Smart class zaměřeným na výuku jazyků. Naši čtvrťáci měli možnost vyzkoušet si spoustu nových aktivit a tento projektový den si báječně užili.

Fotografie naleznete v galerii. 

25.11.2022
Projektový den v ZŠ Šindlovy Dvory

Dne 25.11. proběhl další z projektových dnů v základní škole v Šindlových Dvorech. V rámci grantového programu se scházíme také se ZŠ Střížov a ZŠ Římov a společně poznáváme a bádáme. Dnes nás čekaly 3 workshopy - fyzika, stop motion (animace filmů) a fotografování. Část věnovanou fotografování jsme si pro své kamarády z ostatních škol tentokrát připravili my. Všechny části projektového dne byly báječné a moc se nám líbily. Níže několik fotek jako ochutnávka a prezentace, jak se nám dařilo focení vánočního zátiší.

10.11.2022
Píšeme si s rakouskou školou

V říjnu jsme si začali psát s žáky z rakouské Montessori školy - Sokrates Schule (https://www.sokrates-schulemuehlviertel.at/ ) Naše 5. třída strávila s žáky ze Sokrates Schule jeden den při společném programu ve vědeckém centru Welios ve Welsu. Při zpáteční cestě se naši žáci zajeli podívat do rakouské "kontejnerové" školičky. Obě místa byla pro nás zajímavá, inspirativní. So, good luck...

31.10.2022
Halloweenská školní noc

Dne 31. 10 děti ze 2.A soutěžily, mlsaly halloweenské pochoutky, tančily a prošly stezkou odvahy temnou školou ..a nakonec po strašidlácké pohádce ulehly a spaly a spaly..dokud nás nevzbudil budíček. Poté rozcvička, hygiena a společná snídaně a pak: TRADÁ do práce..a další školní den.....

Fotografie naleznete v galerii. 

4.10.2022
Exkurze - Rakousko

Dne 4.10. se žáci 5.třídy zúčastnili wokrshopu firmy Energy Centre v Science Centre Welios zaměřeného na využití solární energie. Workshop proběhl ve spolupráci s rakouskou školou Sokrates Schule, kterou jsme již jednou navštívili.
Nejprve jsme zhlédli prezentaci o fotovoltaice, pak jsme si vyzkoušeli různé pokusy ve smíšených česko-rakouských skupinách (nejdřív jsme se trochu ostýchali, ale brzy jsme již spolupracovali ostošest) a nakonec jsme si zazávodili se solárními autíčky, která jsme si sestavili společně s rakouskými kamarády.
Pak následovala dvouhodinová interaktivní prohlídka Weliosu, kterou jsme si nejen velmi užili, ale také jsme se na ní něco nového naučili. A na závěr exkurze jsme navštívili maličkou Sokrates Schule a popovídali jsme si, jak to chodí v soukromé alternativní škole vyučující podle montessori principů. Minule jsme školu navštívili v jejích původních prostorách ve starém statku, letos jsme se podívali do nové, kontejnerové budovy, která nás také velmi zaujala. Domluvili jsme se, že si budeme s novými kamarády dopisovat v angličtině a vzájemně si budeme vyměňovat nápady a inspiraci. Workshop se velice vydařil a moc se nám líbil.

Fotografie naleznete v galerii.

25.6.2022
Pobytový výlet Nová Louka

Pobytový výlet na Novou Louku se nám báječně vydařil. Děti si užily spoustu zábavy, dozvěděly se mnoho nových, zajímavých informací, vyzkoušely si různá kreativní tvoření, užily si dvanáctikilometrový výlet na rozhlednu Vysoký Kamýk, učily se fotografovat a zvládly i noční stezku odvahy.

Fotografie naleznete v galerii.

15.6.2022
Fotbalový turnaj škol na Borku

Dne 15.6. jsme se zúčastnili fotbalového turnaje škol na Borku. Turnaje se účastnilo celkem 7 týmů. Povedlo se nám v základní tabulce vyhrát jeden zápas, a tak jsme si zahráli o 5. místo. Zápas jsme vyhráli 8:0 a umístili jsme se tak na krásném pátém místě. Na turnaji naší školu reprezentovali žáci 5., 4. a dokonce 3. tříd.

Fotografie a video z předávání cen naleznete v galerii. 

14.6.2022
5.B - Výlet na raftech (očima žáků)

"Dne 14.6. jela třída 5.B na výlet na raftech z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Cesta byla náročná, ale zábavná. Jelo celkem 5 raftů po 6 lidech. Zpívali jsme, hráli hry, učili jsme se o přírodě, koupali se v řece. Plavba trvala 4 hodiny a 30 minut." (Sabinka L.)
"Ve vlaku se Vojta namazal tak, že vypadal jako Ken." (Natálka H.)
"Sjížděli jsme jez a všichni jsme ječeli." (Natálka H.)
"Výlet byl super. Pořád jsme se koupali, házeli jsme žabky. Hodnocení výletu: 1 000 000 z 10!" (Pepa K.)
"Po cestě jsme se stříkali a dělali jsme hráze." (Míša Z.)
"Byl to asi můj nejlepší výlet se třídou." (Anička H.)
"Sjížděli jsme jez, který jsme si všichni užili. Naučili jsme se plno nových věcí." (Anička K.)
"Bylo to super!!!" (Barunka Kum.)
"V kempu jsme se koupali, ale voda byla studená, a proto jsme si skoro všichni dali párek. Bylo to skvělé!" (Bětuška S.)
"Velká zábava byla, když jsme stavěli hráze, byly překrásné!" (Janička Č.)
"Po cestě jsme po sobě cákali z raftu do raftu, pak jsme soulodili a zpívali si. Moc jsme si to užili." (Monička V.)
"První úsek naší plavby probíhal jaksi normálně, poté jsme zastavili v kempu U Milana. Po přestávce bylo malé školení o tom, jak se pádluje a jak se říká celé posádce lodě: háčci, porceláni, zadáci." (Terezka N. + Barča Kel.)

3.6.2022
Dětský den

Na pátek 3.6. připravily paní učitelky 5.ročníků se svými žáky dětský den pro mladší děti. Páťáci oblečení do pohádkových kostýmů obsluhovali několik stanovišť se zábavnými disciplínami. Menší děti pak postupně po třídách plnily veselé sportovní úkoly. Oběma učitelkám i všem páťákům patří velký dík, protože akce byla připravená naprosto dokonale a precizně, a všichni žáci si ji báječně užili.

Fotografie naleznete v galerii. 

3.6.2022
Dětský den 4. třídy v keramické dílně v Hrdějovicích.

Holky a kluci ze 4. třídy pojali "Den dětí" tvůrčím způsobem. Navštívili keramickou dílnu v Hrdějovicích, prohlédli si prostory, kde se uskladňuje a zpracovává hlína, dále dílny a skladovací prostory se spoustou krásných keramických výrobků. Děti si samy zkusily navrhnout a namalovat vlastní hrneček. Děkujeme panu majiteli a paní provozní za to, že se nám po dobu našeho pobytu v keramické dílně trpělivě věnovali.

Fotografie naleznete v galerii.

Kdo je kdo?

Základní škola Boršov nad Vltavou zorganizovala pro své žáky zábavnou soutěž "Kdo je kdo aneb Poznej si svou ředitelku, učitelku, asistentku, vychovatelku ŠD, paní školnici nebo kuchařku".

Paní učitelka z 1.třídy vymyslela soutěž, která měla žákům přiblížit zaměstnance školy, procvičit jejich pozorovací schopnosti a zároveň je pobavit. Od všech více než dvaceti zaměstnanců vybrala tři fotografie - jednu z raného dětství, druhou z období puberty a poslední z pozdějšího věku. Fotografie očíslovala a vystavila na nástěnku. Úkolem žáků bylo vybrat, které tři fotografie patří jednomu člověku. Všechny děti obdržely záznamový arch, na který zapisovaly výsledky svého detektivního pátrání. Soutěž vzbudila u žáků veliký zájem a nástěnka byla každou přestávku v obležení.

Zkompletovat fotografie ke každé osobě nebylo jednoduché a děti musely vynaložit velké úsilí, zmobilizovat pozorovací schopnosti, přemýšlet, posuzovat, pátrat...

Na závěr bylo provedeno vyhodnocení úspěšnosti a nejúspěšnější třídy i jednotlivci byli oceněni sladkou odměnou. I když poznat všechny zaměstnance školy se všem žáčkům nepodařilo, soutěž se vydařila a vyhlášení správných luštitelů proběhlo ve veselé atmosféře.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

19.5.2022
Workshop - Rakousko 4.A

Dne 19.5. jsme se s firmou Energy Centre ČB opět podívali do Rakouska. Tentokrát na workshop s názvem Adaptace na klimatické změny vyrazila 4.třída. Na programu bylo například měření a uvědomělé vnímání teploty na různých místech, vytváření biotopu v lahvi, ekologická hra s pantomimou a samozřejmě interaktivní přednáška o možnostech adaptace v měnícím se klimatu Země. Navštívili jsme také zajímavý pasivní hotel a jako bonus jsme se podívali na rozhlednu Moldaublick.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

11.5.2022
Škola "opravdu "v přírodě"

Dne 11.5.2022 jsme vyrazili celá třída 1.A na výlet do přírody. S učením. Naše cesta vedla nejdříve Boršovem až do kempu, kde jsme využili zastíněného sezení (už ráno bylo veliké vedro) a měli jsme čtení. Poté jsme přes les zkratkou a pěšinkou skoro "zvířátkovskou" prošli nahoru (po cestě jsme potkali 3 kočky a jedna měla veliké klíště, což jsme samozřejmě dlouho řešili) a postupovali jsme kolem farmy (tam jsme si zopakovali ,jak žijí zvířátka, co jí a pod.-viz naše poslední nástěnka s příběhem) a pokračovali jsme až nahoru "K pilotovi". Tam nás čekala matematika. Každý si našel místečko a vyřešil početní úkoly. Snažili se všichni, sbírali body pro své družstvo. Pak..tomu se nedalo zabránit, vypukla pampelišková bitva. Také jsme ale zavzpomínali na piloty, kteří zemřeli, abychom zde dnes my byli,  zazpívali jsme jim, položili jsme kytičku a zasalutovali....Výprava pokračovala lesem, potkali jsme se s hadem, úspěšně jsme zdolali strže a skaliska, vyposlechli jsme si příběh o darebném Pepovi, co škodil zvířátkům a každý dovymyslel a sepsal, jak asi příběh dopadl..a pak už jsme se vydali na cestu zpět do školy. Výlet se nám moc líbil, utužili jsme si naší prvňáckou partičku, hodně jsme se nasmáli a také jsme se dost dozvěděli a naučili. Těšíme se už teď na další výlet!

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

12.5.2022
Kurz Photopea 5.B

Dnes se třída 5.B seznámila v rámci výuky informatiky a výtvarné výchovy s prací ve fotografickém editoru Photopea. Děti zvládly práci s tímto editorem naprosto bravurně a protože je jeho používání zdarma, mohou ho využívat i v domácím prostředí. 

11.5.2022
Projektový den na ČRG

Ve středu 11.5. se žáci 5.B zúčastnili dalšího projektového dne v Českém reálném gymnáziu. Program byl velmi bohatý a zajímavý. Nejdříve si děti vyzkoušely sestavit vesmírný raketoplán, shlédly videa startu Apollo 11 a 13, poté zkoušeli měřit světlo a teplotu v nejrůznějších prostředích a následně si vyzkoušeli změřit sílu svých plic za pomoci spirometru. Děti zkoumaly průduchy z listů tulipánů a na závěr si vyzkoušely, jaké to je profesionálně fotografovat a tvořit umělecké fotografie.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

6.5.2022
Exkurze do Českých Budějovic 4.A

Dne 6.5. vyrazila 4.třída za poznáváním renesančních památek na náměstí v Českých Budějovicích. Tuto akci byla pořádána ve spolupráci s Památkovým ústavem v ČB. Za zajímavý program děkujeme.
Děti ze 4.třídy, tř.uč. Lenka Brašničková

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

4.5. a 5.5.2022
Exkurze do Welsu 3. a 5.ročníky

Ve dnech 4. a 5.5. jsme se s žáky 3. a 5.ročníku podívali do rakouského Welsu. Díky firmě Energy Centre ČB, která pro nás zájezd zorganizovala, jsme navštívili Welios Science Center a ZOO. Vzdělávací interaktivní centrum Welios děti přímo nadchlo a tři hodiny, které jsme v něm strávili, bychom si klidně prodloužili. Čekala nás ale malá ZOO pár metrů od Weliosu, kde se děti, rozjařené novými zážitky, zase zklidnily a v příjemné, pohodové atmosféře zahrady si prohlédly mnohé zajímavé živočichy, které mohly dokonce krmit. Počasí bylo jako malované a tak se oba výlety skutečně povedly.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

29.4.2022
Čarodějnice

Na předposlední dubnový pátek jsme pro žáky připravili zábavně-sportovně-vzdělávací dopoledne. Na zahradě školy bylo vytvořeno 5 čarodějnických stanovišť, na kterých řídily činnost paní asistentky. Žáci jednotlivých ročníků měli vždy hodinu na to, aby na stanovištích splnili sportovní čarodějnické úkoly jako hod hadem na dálku, hod ropuchou na cíl, let na koštěti skrze ohnivé kolo, rozpoznávání čarodějnických zvířat poslepu a skákání v začarovaných pytlích. Zbylé třídy měly čarodějnickou výuku ve škole - tedy například matematiku s kouzelnickými formulemi nebo český jazyk s během pro kouzelné karty. I všechny učitelky, asistentky a dokonce i paní školnice a paní kuchařky se také proměnily v čarodějnice.
Čarodějnický den jsme si opravdu užili.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

28.4.2022
Čarodějnické činnostní učení 1.B

Ve čtvrtek 28.4.2022 dopoledne se žáci 1.B proměnili v čaroděje a čarodějky. V rámci činnostního učení spojili matematiku s pracovní činností a čtením a upekli si čarodějnické muffiny. Museli si nejprve přečíst a nastudovat tajný čarodějnický recept, odvážit a odměřit suroviny a posléze zadělat čarodějné těsto. Muffiny pak upekla paní čarodějka Věrka Čáryfuková, čajodějnická asistentka Peťa Tajuplná a čarodějnická paní školnice Lenka Košťatová-Létavá. Voněly po celé škole opravdu kouzelně. A jak čarování 1.B vypadalo, se můžete podívat na několika fotografiích níže.

Všechny fotografie naleznete ve fotogalerii.

27.4.2022
Putování s čarodějnicí Agátou

Dne 27.4.2022 ve středu se v Boršově u fotbalového hřiště odehrálo čarodějnické putování, akce 1.A naší školy. Jedna z maminek-paní Uhlířová -připravila ve spolupráci se školou krásné odpoledne plné zábavy nejen našim prvňáčkům ale i jejich sourozencům a rodičům. Ve škole jsme předem nachystali lahvičky pro živou vodu a vyráběli s předstihem sovičky sobě i sourozencům. Sešli jsme se prakticky všichni, putovali jsme společně a plnili úkoly cestou. Sbírali jsme (i paní učitelka a paní asistentka) kouzelnické ingredience pro finální lektvar. Některé úkoly nebyly jednoduché, a tak se zapojili i maminky a tatínkové. Hodně jsme se nasmáli, procvičili dovednosti z různých oblastí, utužili kolektiv velkých i malých a závěrem, po vyhlášení Kouzelníků, předání diplomů a dárečků, jsme se sešli v hospůdce na hřišti, kde jsme všichni spolu zakončili krásné odpoledne u nápoje a koláčků(napečeno maminkami).Krásný doslova KOUZELNÝ den!

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

27.4.2022
Exkurze do Českých Budějovic

Dne 27.4.2022 jsme se s třídou 5.A vydali v rámci vzdělávacího programu Národního památkového ústavu poznávat gotické prvky v centru města. Putovali jsme od bludného kamene na náměstí Přemysla Otakara II., kolem nejzajímavějších domů se středověkým základem, na Piaristické náměstí, kde jsme navštívili bývalý dominikánský klášter. Počasí nám sice moc nepřálo, ale paní průvodkyně hovořila o památkách a historii města tak zajímavě, že nám pár kapek vůbec nevadilo.

25.3.2022
Projektový den v ZŠ Šindlovy Dvory

Dne 25.3.2022 třída 5.A absolvovala další projektový den z grantového programu MAS. Program je zaměřený na spolupráci několika škol stejného typu - v našem případě ZŠ Šindlovy Dvory hostí naši školu a základní školy z Římova a Střížova. Dnes byly na programu chemické pokusy a robotické stavebnice.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

16.3.2022
Projektový den v ČRG

Ve středu 16.3. se žáci 5.A zúčastnili dalšího projektového dne v Českém reálném gymnáziu. Program byl velmi bohatý a zajímavý. Nejdříve si děti vyzkoušely různá měření - například měření CO2 v místnosti, v druhém bloku se učily německy za pomoci zajímavých počítačových programů, poté si zkusily první pomoc, následovala práce s fotografickým editorem Photopea a nakonec si naprogramovaly malé roboty Pandy.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

20.9.2021
Agility - ukázka výcviku psů

Dnes k nám do školy zavítala slečna Agáta a její čtyřnohá kamarádka Maila s ukázkou výcviku agility.
Pořad děti velice zaujal a vyzkoušely si i výcvik na vlastní kůži. Ukázky se zúčastnily všechny ročníky naší školy.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

16.9.2021
Den čisté mobility

Dnes jsme se jako každoročně vypravili na Den čisté mobility, tentokrát na Náměstí Přemysla Otakara II.
Bohužel musíme říci, že nás letošní akce (po dlouhých letech dobrých zkušeností) trochu zklamala.
Chtěli jsme děti seznámit s alternativními zdroji energie a dozvědět se zase něco nového a podnětného.
Letošní ročník však nabídl jen velmi málo prezentací týkajících se čisté mobility.
Ale i to je pro nás zkušenost. Po rozhovoru s ředitelkou Energy Centra nám také byla příslíbena náhradou jiná akce.
S firmou Energy Centre spolupracujeme na grantových programech již mnoho let a absolvovali jsme mnoho akcí a skvělých exkurzí (většinou do Rakouska a to zdarma nebo téměř zdarma). Doufáme proto, že naše spolupráce se i přes jedno drobné škobrtnutí bude nadále úspěšně rozvíjet.

Fotografie z akce naleznete ve fotogalerii.

8.9.2021
Projektový den na ČRG

Dnes se třída 5.B zúčastnila dalšího projektového dne Českého reálného gymnázia. Na programu byly dva workshopy.
Nejdříve jsme si vyzkoušeli pracovat s počítačovými fotografickými programy, které můžeme využít i při výuce na naší škole. Potom jsme si zkusili fotografovat v exteriéru. Někteří naši žáci uplatnili zkušenosti z našeho fotografického kroužku. Fotografie, které žáci vytvořili, s námi bude ČRG sdílet a brzy se objeví i na našich stránkách nebo je děti dostanou k dispozici.
V druhé části projektového dne jsme pracovali s mikroskopy. Naši žáci mají s mikroskopováním zkušenosti z našich pravidelných školních akcí, ale přesto je i tento workshop velmi zaujal a naučil je mnoho nového. Již se těšíme, až si vyzkoušíme obdobnou práci s mikroskopy, které jsme nedávno získali z grantu.

Fotografie z projektového dne naleznete ve fotogalerii.

25.6.2021
Šití kožené peněženky

V pátek 25.6. si někteří žáci 3. třídy zkusili ušít koženou peněženku. Peněženku si sami sešili, nabarvili barvami, vyzdobili pomocí razidel.

Fotografie naleznete v galerii.


24.6.2021
Kočka není pes

Dnes jsme si do školy pozvali paní Nevečeřalovou a pana Desenského z televizního pořadu Kočka není pes. Děti se dozvěděly mnoho zajímavého o výcviku a výchově psů a kočiček (ano, skutečně i o výcviku koček).

Fotografie naleznete v galerii.


23.6.2021
Malý fotoworkshop

Ve středu 23.6. jsme si s nadšenými mladými fotografkami ze 4.B udělaly neplánovaný improvizovaný fotoworkshop - malou přípravu na fotokroužek. Vyzkoušely jsme si focení zábleskovými světly ve školním ateliéru. Posuďte sami, jak se podařilo.

Fotografie naleznete v galerii.


3.6.2021
Za gotikou a renesancí do Českých Budějovic

Poděkování Památkovému ústavu v Českých Budějovicích, který pro děti připravil interaktivní prohlídku ČB - Za gotikou a renesancí. Naše prohlídka začala na náměstí Přemysla Otakara II. - kašna, domy, bludný kámen, radnice. Zakončili jsme ji v nádherném Dominikánském klášteře na Piaristickém náměstí a návštěvou cukrárny. Poděkování patří i milé paní lektorce.

Fotografie naleznete v galerii.


9.10.2020
Domečky v lese - tvoření v přírodě

Páteční podzimní dopoledne - kluci a holky ze 3. třídy postavili lesní domečky pro skřítky, elfy, víly a jiné přírodní bytosti. Nebo si jen tak zahráli na architekty. Bavilo je to a to je hlavní.

Fotografie naleznete v galerii.


2.10.2020
Tvoření v přírodě

Podzimní příroda nabízí spoustu materiálu k tvoření. V pátek 2.10. jsme se s třeťáky vydali zahradou, lesem a parkem. Nasbírali jsme různé přírodniny, poté jsme tvořili a kombinovali. Vznikly překrásné mandaly.

Fotografie naleznete v galerii.


10.3.2020
Spolupráce škol - Šindlovy Dvory

Akce se zúčastnila třída 4.A s paní ředitelkou Evou Hnudovou. Součástí hlavního programu bylo programování Ozobotů, se kterými se naše děti setkaly již poněkolikáté a jako obvykle plynula z manipulace s těmito robotickými "hračkami" upřímná radost. Návštěva školy zahrnovala také přírodovědecké bádání, v jehož rámci žáci pracovali s potravinami a přírodními barvivy.

Fotografie naleznete v galerii.


5.3.2020
Beseda s novinářem

Dnes naší školu navštívil pan Marek Kerles, úspěšný novinář aktuálně pracující pro zpravodajský web info.cz. V rámci jeho přednášky se žáci dozvěděli mnoho zajímavostí ze života novináře, např. jak probíhá jeho všední den, jakou má pracovní dobu a jak obtížné je vydělat si na živobytí. Pan Kerles s našimi žáky také zkoušel tvoření atraktivního a pravdivého nadpisu článku - tato tvůrčí činnost děti velmi okouzlila! Děkujeme panu Kerlesovi za jeho vstřícný a otevřený přístup.


29.1.2020
Exkurze do informačního centra Jaderné elektrárny Temelín

Dnes se třídy 3. A a 3. B zúčastnily exkurze v informačním centru Jaderné elektrárny Temelín.
V devět hodin ráno naše obě třídy vyzvedl autobus, který IC zajišťuje zcela zdarma. Po příjezdu na zámeček jsme byli velmi vřele uvítáni a nasvačili se ve velké a útulné konferenční místnosti. Po občerstvení jsme se rozdělili do dvou skupin a postupně prošli kinosálem a dvěma expozicemi, stálo to opravdu za to!
Dozvěděli jsme se mnoho informací nejen o vesmíru, ale zejména o samotném fungování jaderných elektráren.
Expozice zahrnovaly celou řadu zajímavých modelů doplněných o krátké filmové dokumenty. Také jsme měli možnost prohlédnout si zmenšenou maketu celého areálu JETE a vyfotit se ve fotokoutku s figurínami se strojovnou v pozadí. Celý výlet se nám moc líbil, odjeli jsme obohaceni o příjemný zážitek a nové znalosti. Děkujeme za milý a ochotný přístup!

Fotografie naleznete v galerii.


27.2.2020
Food foto

Náš fotokroužek si vyzkoušel fotografování jídla. Děti tentokrát musely zvládnout mnoho dovedností naráz - nastavení a rozmístění zábleskových světel, správnou volbu clony a hloubky ostrosti, nastavení ostřícího bodu, vytvoření vlastní kompozice a způsob, jak ji vyfotit. Trénují tak nejen technické, ale také výtvarné znalosti a dovednosti. Také rozvíjejí svou fantazii a kreativitu. Úkol "food foto" byl nesnadný, ale děti se ho zhostily velmi dobře a vytvořily opět velmi povedené fotografie
Fotografie našeho fotografického kroužku budete mít také možnost získat na letošní Zahradní slavnosti.

Fotografie naleznete v galerii.


20.-21.2.2020
Návštěva odborné psycholožky z MAP

V únoru naši školu navštívila paní psycholožka Tenklová, která navštívila 5. a 4.třídu. Předmětem psychologické intervence bylo klima třídy, v rámci odborného pozorování jsme obdrželi pochvalu za aktuální stav třídní atmosféry a úroveň spolupráce žáků.  


19.2.2020
Návštěva pracovníků z Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia

Dnes se naše obě 1. třídy zúčastnily vzdělávacího programu, jehož ústředním tématem byly potravinové řetězce v přírodě.
Fotografie naleznete v galerii.


21.1.2020
Lednové divadlo ve Školní družině

Žáci navštěvující školní družinu měly ozvláštněný odpolední program kulturním zážitkem, za kterým stály dva příslušníci rodiny Pohodových. Ti sehráli maňáskové divadlo s přírodní tematikou přímo v budově naší školy. Skryté poselství divadla, které předává dětem mravní ponaučení, zpracovává myšlenky týkající se ekologie a důležitosti vzájemné pomoci žákům zajistila nejen zábavu, ale vytvořila také prostor k zamyšlení...


23.1.2020
Fotokroužek - ateliérové focení a komunikace s modelem

Ve čtvrtek si děti vyzkoušely fotografování zimního portrétu zábleskovými světly. Skvěle zvládly komunikaci s modelem i nastavení světel a práci s nimi, takže vznikly velmi podařené fotografie. Dokonce jsme k fotografování přemluvili i některé rodiče.
Fotografie naleznete v galerii.


16.1.2020
Fotokroužek - kreslení světlem

S naším fotokroužkem jsme si vyzkoušeli novou techniku - kreslení světlem. První pokusy sice nejsou dokonalé, ale pracovali jsme s nadšením a jistě se budeme dále zdokonalovat. Vyzkoušeli jsme si, jaká kouzla se dají dělat při nastavení dlouhého času, ale také, že to dříve neměli jednoduché ani fotografové, ani fotografovaní lidé, kteří se dlouhé vteřiny nesměli ani hnout.
Fotografie naleznete v galerii.


12.12.2020
Adventní trhy očima fotokroužku

Ve čtvrtek 12. prosince se náš fotokroužek pod vedením ředitelky školy vypravil trénovat focení na českobudějovické vánoční trhy. Užili jsme si focení, ale i vánoční atmosféry a dobrůtek u stánků. Děti se učí fotit od loňského roku, kdy proběhlo několik víkendových fotoworkshopů. Letos získávají zkušenosti na pravidelném zájmovém kroužku. A přesto, že jsou teprve málo zkušení začátečníci, se jim podařilo vytvořit velmi povedené fotografie.Děti si vyzkoušely znalosti a dovednosti, které na workshopech a v kroužku získaly - například focení s prioritou času a clony, pravidla kompozice apod. 
Posoudit, jak se jim fotografie podařily, můžete v galerii.

4.12.2019
Welios a vánoční trhy v Linci

Dne 4. 12. 2019 navštívily děti ze čtvrtých a páté třídy Welios Science Center, tedy muzeum vědy ve Welsu. Vzhledem k předvánočnímu času byla tato návštěva spojena i s prohlídkou vánočních trhů v Linci.

Odkud se bere proud v zásuvce? Co mají společného energie a hudba? Na tyto a mnoho dalších otázek nacházely děti ve Weliosu odpovědi. Hlavním tématem expozic byla energie - jak ji získat, její využití, i úskalí, se kterými se dnešní doba potýká. Zážitkové expozice rozvíjely právě tyto problémy a umožňovaly, aby si děti tato témata aktivně prožily. Formou zábavy tak děti získávaly nové znalosti. Na vlastní kůži děti pocítily, co to vlastně znamená energii vyrábět. Měly jedinečnou možnost poznat sílu sluneční energie, větru i vody, a tak si tyto přírodní jevy představit jako možné zdroje energie pro lidstvo. Spoustu legrace si děti užily i s interaktivními exponáty, které bylo možné aktivně využívat a zkoumat.

Po skončení prohlídky ve Weliosu pak proběhla návštěva vánočních trhů v Linci. Děti si prohlédly pět pohyblivých pohádkových aranžmá a měly možnost nakoupit drobné vánoční dárky pro své blízké i ochutnat kulinářské speciality. Domů tak odjížděly, jak s novými znalostmi, tak i s radostí a těšením se na vánoční svátky. 

Fotografie naleznete v galerii.


28.11.2019
Fotoworkshop se ZŠ Hosín

Dnes proběhl 1.společný workshop fotografického kroužku naší školy se žáky Dětské filmové univerzity ZŠ Hosín. Naši mladí fotografové seznámili své hosínské kamarády se základy focení v různých fotografických režimech a s pravidly kompozice. Společně si děti pod vedením obou ředitelů vyzkoušely práci se zábleskovými studiovými světly a zjistily, jak různé nastavení mění atmosféru fotografie. Na závěr workshopu pak hosínské děti natočily na kameru rozhovor s našimi žáky.
Podle informací pana ředitele Čipery by se měla reportáž z celého workshopu už brzy objevit i v televizi.

Fotografie naleznete v galerii. 


6.11.2019
Exkurze do Rakouska

První listopadovou středu jsme se vydali s žáky třetích ročníků k našim rakouským sousedům. Cílem byla soukromá škola Sokrates Schule v Neumarktu a interaktivní prohlídka Ars Electronic Centr v Linci. Pravděpodobně nikdo z nás neměl přesné představy o tom, co v Neumarktu uvidíme. O to byl větší náš údiv po té, co jsme spatřili samotnou budovu na kopci! Údiv překročil v úžas. Absolvovali jsme prohlídku interiéru školy, ze které vyvěralo teplo domova a pohoda, k čemuž přispělo nejen zařízení školy, ale samozřejmě žáci a učitelé, kteří dohromady působili jako jedna rodina...
Ostatně nadšení, které v našich dětech tato návštěva malé montessori rybářské školy vyvolala, žáci popsali ve svých slohových pracích a předali ho i ostatním spolužákům v rámci připravené prezentace.
Expozice v Ars Electronica Center, která uchvátila svým propojením techniky a umění snad všechny zúčastněné nezávisle na věku a pohlaví, byla skutečně sladkou tečkou zdařilého výletu.
Fotografie naleznete v galerii.


3.11.2019
Den bílé hole

Pro letošní rok jsme připravili celoroční celoškolní projekt Cesta světla. V rámci tohoto projektu se dne 15.10. konal Den bílé hole a Projektový den s fotografem aneb Malujeme světlem. Mezinárodní den bílé hole je dnem, který nás upozorňuje, že v našem okolí žijí i nevidomí lidé. Zároveň se různé organizace, prostřednictvím těchto akcí snaží zvýšit povědomí o problémech, se kterými se denně potýkají zrakově postižení lidé. Naši žáci si vyzkoušeli, jak se žije lidem, kteří žijí ve světě "bez světla". Do projektu se zapojily všechny naše třídy a žáci si měli možnost vyzkoušet tyto aktivity: s šátkem na očích si děti přešly napříč celou třídou, aby otevřely nebo zavřely malé okno. Užily si denní nástrahy (aktovky, lavice, židle v prostoru). Zkoušely si najít hrneček na lavici a z vodovodu do něho nalít vodu, nad umyvadlem pak přelít do jiného kelímku. Nebo si děti připravily z aktovky učebnice a pomůcky na hodinu českého jazyka, řádně je urovnaly na lavici a poté malovali obrázek, použily při něm škálu pastelek, které mají v penále, poslechly si ukázku z filmu a zkoušely film popsat, co se tam odehrávalo, o jaký film se asi jednalo, přibližné zasazení do ročního období , ve kterém se film odehrává, počet postav a tak dále. Děti si pomocí hmatu přečetly nápis na připravené cedulce a seznámily se s Braillovým písmem, dále se ,,pasivně seznámily" s Honzou (15 let), který je od narození nevidomý (YouTube - video). Při tělocviku si vyzkoušely chůzi přes překážky, chůzi s asistentem a mnoho dalších aktivit.

Projektový den s fotografem

Fotografie je umění i věda využívající světla k vytvoření trvalého obrazového záznamu. V rámci grantu OP VVV jsme uskutečnili první projektový den - besedu s odborníkem nazvanou Malujeme světlem. Žáci se seznámili s povoláním fotografa a pak si pod vedením profesionálního fotografa Michala Krnínského vytvořili svou vlastní fotografii.


10.10.2019
Pořad Dravci

Dne 10.10. mezi nás opět přijel náš oblíbený sokolník pan Vondruška se svými ptačími mazlíčky. Seznámil nás se způsobem života několika dravých ptáků - káňat, sokolů, výrů a dokonce orla. Ukázal nám i světový unikát - křížence káněte bělochvostého a káněte rudoocasého, kterého se podařilo odchovat v jejich chovné stanici. Vypravoval nám i o vážném zranění orla, který se vyděsil petard, ohňostroje a zranil si křídlo. Vzrušující byly ukázky letu dravců, kteří přelétali dětem těsně nad hlavami. Děti měly možnost si některé druhy pohladit a paní učitelky si mohly vyzkoušet přistání některých dravců na sokolnickou rukavici.
Fotografie naleznete v galerii.


30.9.2019
Návštěva Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích

Dne 30.9. se třída 3.B zúčastnila besedy o dětské knize Stín a jeho kluk. Předčítání knihy samotné, jež bylo součástí besedy žáky velmi bavilo. Po besedě měly děti za úkol vybarvit pracovní list a poté si mohly prohlédnout knihovnu společně s paní knihovnicí. Děti měly možnost si na místě přečíst a prolistovat knihy dle vlastní volby a na závěr jim bylo nabídnuto členství v klubu čtenářů.


19.9.2019
Návštěva z Helfenbergu

Na konci školního roku 2018/2019 navázala naše škola družbu s Volksschule Helfenberg v Rakousku. Tuto školu jsme navštívili v rámci grantového programu firmy Energy a podívali jsme se společně do Ars Electronica Centra v Linci. V září 2019 se na oplátku přijeli podívat žáci a učitelé z Helfenbergu k nám. Nejprve jsme se setkali na akci v Českých Budějovicích a poté se naši přátelé z Helfenbergu přesunuli do naší školy. Zde je čekalo uvítání českými lidovými písničkami, pohoštění, prohlídka školy a kreativní tvoření. Všichni žáci si pod vedením našich paní učitelek vytvořili vonnou bylinkovou koupelovou sůl a budou si tak moci na návštěvu u nás vzpomenout. Domluvili jsme si také vzájemnou spolupráci například formou skypování nebo psaní v angličtině.
Učitelům v Helfenbergu se naše škola velmi líbila a ocenili její technické vybavení i příjemné prostředí.

Fotografie naleznete v galerii. 


19.9.2019
Den čisté mobility

Dne 19.9. se na českobudějovické Náplavce konal Den čisté mobility opět pořádaný firmou Energy. Již poněkolikáté se zúčastnila naše škola. Žáci si vyzkoušeli dopravní prostředky ohleduplné k životnímu prostředí. Jízda na těchto prostředcích byla pro děti zážitkem. Na Náplavce se také setkali s naší družební školou z rakouského Helfenbergu a společně uspořádali krátký enviromentální happening. Kamarádi z Helfenbergu se pak přemístili do naší školy, kde je čekalo další přátelské setkání.
Fotografie naleznete v galerii ve složce Helfenberg.


16.9.2019
Školení

Dne 16.9. proběhlo školení učitelek a vychovatelek naší školy konané v rámci grantu OPVV (šablony). Ve 2.kole grantového programu čerpáme finance na posílení výuky IT. Součástí této šablony je zakoupení notebooků pro výuku. Žáci budou moci tyto notebooky využívat ve všech předmětech i ve školní družině. Paní učitelky a vychovatelky byly seznámeny se zajímavými výukovými programy, které budou moci při hodinách používat.
Fotografie naleznete v galerii.


11.9.2019
Energy

Dne 11.9. se konaly dvě enviromentální akce firmy Energy s názvy "Jak se topí v iglů" pro mladší děti a "Měříme energii wattmetry" pro žáky starší. S touto firmu zabývající se obnovitelnými zdroji energie spolupracujeme již 12 let a již jsme se s ní podívali na nejedna zajímavá místa, ale také jsme absolvovali řadu akcí. Tentokrát se žáci dozvěděli, jak se žije v iglů a seznámili se s přístrojem, kterým se elektrická energie měří. V rámci akce děti dostaly dvě velká papírová iglů, která si za pomoci lektorů sestavili, a několik wattmetrů, které budou moci využívat v přírodovědě.
Fotografie naleznete v galerii.


2.9.2019
Příměstský tábor 2019

I v letošním roce škola pořádala příměstský tábor zdarma. Na jeho program měla navíc k dispozici 13 tisíc korun. A program byl skutečně bohatý - kreativní tvorbu, sportovní soutěže a hry a 3 celodenní výlety. První den si děti vytvořily technikou sypané batiky trička - jako poznávací znamení na výlety. Také si namalovaly květináče a zasadily do nich rostlinky, jejichž růst budou moci přes prázdniny pozorovat. Zahrály si několik veselých soutěží a her. Druhý den je čekal výlet na výstavu Lega, kde si s touto oblíbenou hračkou mohly i pohrát a sestavit si vlastní kreace. Ve středu se vypravily do ZOO, kde pro ně byl připraven program o plazech. Čtvrtek pak byl věnován raftingu ze Zlaté Koruny do Boršova pod vedením profesionálního vodáckého lektora. Z tohoto výletu nemáme fotografie, protože jsme se báli, abychom neutopili fotoaparáty nebo mobily, ale i tak si ho děti velice užily. V pátek si děti dotvořily balony, které začaly dělat již v pondělí a zahrály si další řadu her. Odpoledne pak dostaly v rámci vyhodnocení tábora malé dárky. Děti si tábor užily a poděkování patří lektorkám, které si s jeho přípravou daly velkou práci.
Fotografie naleznete v galerii.


24.6.-28.6.2019
Pobytový výlet Nová louka

Poslední červnový týden uspořádala naše škola tradiční pobytový výlet v rekreačním středisku Nová Louka - tentokrát s ekologickým programem nazvaným Žijeme na planetě Zemi. Účastnili se ho žáci 3. až 5.tříd.

Na Novou Louku jezdíváme již 13 let a vždy jsme byli s pobytem velice spokojeni. Jinak tomu nebylo ani letos. Rekreační středisko se nachází uprostřed krásné přírody, ubytování je na velmi dobré úrovni, strava je vynikající (děti mají 5 jídel denně + pitný režim), před ubytovnou je hřiště, minigolf, prolézačky a kousek od ubytovny nabízí možnost koupání rybník.

Letos jsme kromě našeho vlastního programu na pobytový výlet soustředili i několik zajímavých akcí - malování na tašky, mikroskopování, fotoworkshop, besedu s astronomem s pozorováním noční oblohy hvězdářským dalekohledem a přírodovědný program o životě žížal a ježků.

Program si můžete prohlédnout kliknutím na odkaz níže:

Fotografie naleznete v galerii.


6.6.2019
Exkurze do Rakouska

Naše škola již 10 let spolupracuje s firmou Energy Centre zabývající se obnovitelnými zdroji energie. Díky grantům této firmy jsme se již několikrát zdarma podívali do Rakouska a navštívili například městečko Solar City, větrné elektrárny, poznávací centrum Welios ve Welsu nebo Ars Electronica center, pohádkové podzemí a ZOO v Linci. Letos jsme se 6. června do Lince do Ars Electronica Center vypravili opět. Každá z našich minulých exkurzí nás vždy zavedla nejprve do školy, která nějakým způsobem využívá obnovitelné zdroje. Ani letos tomu nebylo jinak. Navštívili jsme základní školu v Helfenbergu, kde nám žáci předvedli praktické používání fotovoltaiky. Letos jsme ale navíc navázali s touto školou spolupráci. Domluvili jsme si, že si naši žáci budou s rakouskými kamarády psát, skypovat a navzájem si budeme posílat různé inspirativní nápady, které pak budeme na našich školách realizovat. Naplánovali jsme si také, že se školy budou navzájem navštěvovat. Noví kamarádi poté s námi vyrazili do Lince a čerstvé přátelství se začalo rozvíjet. Naši žáci samostatně iniciovali rozhovory s rakouskými přáteli a s nadšením zjistili, že znalosti nabyté v hodinách angličtiny mohou skutečně uplatnit ve svém životě. V Linci nás čekala exkurze do muzea Ars Electronica Center, místa, kde se prezentují projekty, vycházející z mediálního umění, technologie a vědy. Oproti minulé návštěvě jsme neviděli tolik interaktivních expozic, protože muzeum mírně změnilo směr svého zájmu a připravovalo nové projekty, ale i tak si děti užily podnětné a příjemné odpoledne. Dozvěděli jsme se informace například o globálním oteplování, umělé inteligenci, ultramoderních vědeckých technikách nebo genetických manipulacích. Nejvíce se dětem líbil sál, kde zhlédly projekci pořadu o vesmíru v 8D technice. Po celou dobu exkurze děti využívaly i fotoaparáty, které jsme získali z grantu OP VVV (šablony) podporujícího právě polytechnické vzdělávání, a ve skupinkách fotografovaly dokumentární snímky. V dalších dnech si pak připravily prezentaci s promítáním fotografií pro ostatní spolužáky a velmi fundovaně je seznámily s tím, co na exkurzi zažily a poznaly. 


16.1. 2019
Projektové dny na českém reálném gymnáziu

V tomto školním roce je naše škola zapojena do spolupráce s Českým reálným gymnáziem v rámci Projektu EU s názvem Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje I. Díky tomuto projektu žáci 5. ročníků získávají nové vědomosti a dovednosti z oblasti matematiky, chemie, fyziky, biologie a počítačové grafiky. Nové poznatky si osvojují hravou formou v podobě praktických cvičení a experimentů. Také mají možnost pracovat s nejrůznějšími pomůckami, se kterými se běžně při výuce na 1. st. nesetkají. Například v biologickém bloku žáci zkoumali pod mikroskopy nejrůznější preparáty, ve fyzice prováděli pokusy s kladkostrojem a zapojovali jednoduché elektrické obvody, v počítačové grafice si vyzkoušeli práci s fotoaparátem a programy na úpravu fotek, v matematice se seznámili s Platónskými tělesy a sami si je vyzkoušeli postavit z prostorové stavebnice Geom. Výuku připravují a na místě organizují učitelé gymnázia spolu se svými studenty. Program je pro naše žáky velmi zajímavý a přínosný. Na další projektový den se vždy velmi těší.
Fotografie naleznete v galerii.


31.1.2019
Výstava Energy Centre - enviromentální výchova

V pátek 25.1. navštívila 4.třída interaktivní výstavu, věnovanou otázce: Jaký vlivmá TVŮJ životní styl na změnu klimatu.Žáci si prošli jednotlivá stanoviště s aktivitami, které jim pomohly zjistit, jaká je jejich uhlíková (CO2) stopa. Mohli srovnávat jak se jejich uhlíková stopa mění v závislosti na životním stylu - kde a jaké potraviny nakupují, čím a jak cestují, kde a jaké oblečení si nakupují, jak bydlí, jaké spotřebiče využívají,......Na závěr si děti porovnaly své uhlíkové stopy a každý uvedl příklad, jak a čím by mohl přispět ke snížení hodnoty své uhlíkové stopy. Aktivity se žákům moc líbily. Tuto výstavu uspořádal spolek Energy Centre v Č.B.
Fotografie naleznete v galerii.


24.11.2018
Foto workshop

ZŠ Boršov nad Vltavou získala v tomto školním roce grant podporující polytechnickou výchovu. Protože jsme školou preferující činnostní vzdělávání, zvolili jsme pro posílení polytechnické výchovy i netradiční způsob výuky - fotografování. Domníváme se, že právě podobné aktivity rozvíjí v žácích smysl pro techniku zajímavou, hravou formou. Při ovládání fotoaparátu žáci pochopí mnohé fyzikální zákonitosti, podpoří své technické dovednosti, získají znalosti uplatnitelné i v obdobných oborech a ICT oblastech a zároveň rozvíjí svoji představivost a fantazii. Naše škola se také snaží posílit sepětí rodiny a školy a proto se rozhodla uspořádat sérii workshopů pro žáky i jejich rodiče. V sobotu 24.11. se konal první z workshopů, kde se účastníci naučili ovládat fotoaparát jinak než na "zelený domeček" a prakticky si vyzkoušeli, jak lze fotit kreativně. Učili jsme se fotit s prioritou clony a hráli si s hloubkou ostrosti čili s rozmazáním pozadí. Velké nadšení vzbudila hra s časem a vodou, kdy jsme zjistili, jaká "kouzla" jdou fotoaparátem dělat.
Fotografie naleznete v galerii.